Jak na květní stvoly paličákového česneku… 🧄

Česnek je moje oblíbená plodina. Sází se v období, kdy na zahradě není moc nic jiného na práci, celou dobu si roste a v půlce léta ho sklidíte.

Stačí ho průběžně udržovat bez plevele, když ho sem tak okopete, bude rád. Na co ale určitě nezapomeňte je vyřezat u paličáku květní stvoly.

Obsah článku:

    Proč květní stvoly u paličáku vyštipovat?

    Vývoj květního stvolu způsobuje u česneku zbytečné vysilováni rostliny. Vyřezáním stvolu dostane rostlina signál, aby dávala energii do co největší palice.

    Když je nevyřežete, budete mít výrazně menší úrodu česneku. Někde se uvádí jen 5%, reálnější mi přijde častěji zmiňovaných 30-50%. Na jedné z fotek uvidíte porovnání z loňské sklizně. Rozdíl, mezi vyřezaným a nevyřezaným česnekem je dramatický.

    ⚠️ Pozor: Někde se můžete dočíst, že když květní stvol vyříznete, zhorší se skladovatelnost česneku. Nemyslím si to. Mám loňský česnek v suchém skladu a netrpí ani na vyšeptání, ani na plísně.

    Jak na vyštipování květních stvolů krok za krokem:

    Květní stvoly vyřežu nožem těsně nad místem, kde nad listy vyrůstají. Pozor, nevyhazujte je.

    Pěstuju letos asi 8 druhů česneku a do květu jdou postupně. Vyřezávám květy tak, jak se začnou objevovat.

    💡 Tip: Na jedné až dvou rostlinách květní stvoly nechte. Jeden ze způsobů, jak poznat, že je česnek sklizňově zralý je napřímený květní stvol. Ukážeme si zavčas.

    IMG_5634 2.jpg

    A proč jste je neměli vyhazovat?

    Květní stvoly dají normálně jíst. Ugrilovat, nasekat do pomazánky, zamrazit, udělat z nich pesto, nebo je naložit do oleje.

    Ani kousek úrody tak nepřijde nazmar a už teď budete mít k dispozici absolutně čerstvý česnek. Pro mě je to i důvod, proč pěstovat paličák. Mám pocit, že by jich mohlo být klidně víc.🤩

    Dají se dobře skladovat v ledničce. Když je dáte do dózy, nebo sáčku, vydrží vám čerstvé klidně 2-3 týdny.

    💡 Tip. Můžete je dokonce pár dní nechat v kuchyni jen ve skleničce s vodou. Vodu je dobré každý den měnit.

    Pokud hledáte rychlý a chutný recept, tady je moje oblíbené pesto:

    🌱 PESTO Z ČESNEKOVÝCH STVOLŮ

    15 až 20 česnekových stvolů, nakrájených na kousky

    1/2 šálku vlašských nebo piniových oříšků

    1/3 šálku strouhaného parmezánu

    2-3 šálky nasekané petrželky

    1/3 šálku olivového oleje

    sůl a pepř podle chuti

    šťáva z 1/2 citronu

    1️⃣ Do kuchyňského robotu dejte nakrájené květní stvoly, ořechy, sýr a petrželku, dokud je nenasekáte najemno.

    2️⃣ Robot nechte běžet a pomalu přidávejte olej, dokud nebude mít pesto konzistenci, na kterou jste zvyklí

    3️⃣ dochuťe solí, pepřem, citronovou šťávou a ještě párkrát promíchejte

    💡 Tip: Celé stvoly se dají ugrilovat a jíst ať už samostatně, nebo jako příloha. Na grilu jim stačí jen asi 5 minut.


    Jak vy a stvoly? Vyřezáváte? Máte tip na recept, co s nimi?

    Previous
    Previous

    Jak vypěstovat jídlo i na balkonu… 🍅🫑🍆🥒🍓

    Next
    Next

    Jak na sklizeň salátu… 🥬